Ovo bi moglo da Vas zanima
Sastavili smo odgovore na najčešća pitanja naših korisnika.
Koliko će me koštati novi sistem za grejanje?
Ukupni troškovi novog grejanja zavise od veličine zahvata. Ukoliko je reč isključivo o zameni kotla, troškovi se kreću u rasponu od 149.000,00 do 198.000,00 din + trošak deinstalacije starog i instalacije novog kotla + puštanje uređaja u rad.
Sanacija dimnjaka i zamena postojećih grejnih tela iziskuje dodatni rad i u skladu sa tim troškovi će rasti. Navedene cene su informativnog karaktera, za konkretnu ponudu neophodno je kontaktirati sturčnog instalatera i zatražiti snimanje objekta.
Koliko traje zamena starog sistema grejanja sa novim?
Vaillant uređaji za grejanje standardizovani su prema veličini i hidrauličkim priključcima kako bi se što više olakšala zamena.
U proseku je potreban 1 dan da se deinstalira stari uređaj i instalira novi. Zahvaljujući brzoj i jednostavnoj zameni, nećete dugo vremena provesti bez grejanja i tople vode.
Kako mogu osigurati efikasnost svog sistema za grejanje?
Prilikom rekonstrukcije starog sistema za grejanje, preporuka je isprati postojeća grejna tela sa adekvatnim hemijskim sredstvom i nakon toga isti napuniti sa inhibitorima protiv korozije i stvaranja kamenca. Takođe, redovno održavanje gasnog kotla, u proseku svake dve godine, produžiće vek trajanja samog uređaja i osigurati maksimalnu efikasnost.
Koja snaga kotla mi je potrebna?
Snaga grejanja izražena je u kilovatima (kW) i zavisi od brojnih faktora. Vaša potreba za toplom vodom je naročito važna. Koliko ljudi živi u kući? Koliko ima kupatila i koliko slavina se često koristi u isto vreme? Ostali ključni faktori uključuju veličinu prostora za grejanje i izolaciju objekta. Dobro izolovana kuća zahteva manje toplotne energije nego kuća sa lošom izolacijom.
Kao početnu procenu, jednostavno pogledajte snagu Vašeg postojećeg kotla i toplotnu snagu Vaših grejnih tela (radijatora). Uzmite u obzir moguće potencijalne promene, npr. dodatni stambeni prostor ili novi prozori. Prilikom snimanja Vašeg objekta, stručni instalater centralnog grejanja će proceniti Vaše tačne potrebe za toplotom i pomoći Vam pri odabiru najoptimalnijeg uređaja.
Šta znači energetski razred efikasnosti sistema za grejanje?
Sigurno ćete prepoznati energetsku nalepnicu sa drugih kućnih aparata, kao što su vešmašina ili frižider. Energetske klase od A ++ (najniža potrošnja energije) do G (najveća potrošnja energije), stupile su na snagu 2015. godine, a odnose se i na sisteme grejanja. Oznaka Vam pokazuje koliko je Vaš uređaj za grejanje efikasan. Uz neke izuzetke, odgovarajuća EU direktiva propisuje da se mogu instalirati samo kondenzacioni kotlovi za grejanje.
Dodavanjem regulacije kondenzacionim kotlovima moguće je poboljšati nivo efikasnosti. Na primer, ako kombinujete svoj novi Vaillant sitem za grejanje sa atmosferskim regulatorom, često možete postići i nivo efikasnosti A+.
Više o EU Direktivi za eko-dizajn i energetskoj efikasnosti Vaillant uređaja.
Koju regulaciju mogu da koristim uz svoj novi Vaillant kotao?
Nudimo veliki broj opcija regulacije grejanja, od jednostavnih sobnih termostata, atmosferskih regulatora te sistema daljinskog nadzora putem interneta i aplikacija na pametnim telefonima.
Sobni termostati upravljaju sistemom za grejanje prema zadatoj sobnoj temperaturi. To znači da se grejanje uključuje kada sobna temperature padne ispod zadate.
Atmosferski regulatori upravljaju sistemom grejanja prema spoljašnjoj temperaturi i zadatoj krivi grejanja. Na taj način dodatno utiču na efikasnost.
Sistem daljinskog nadzora omogućava konstantni nadzor te trenutne promene željene temperature u prostoru.